Ako na parenisko?

Ako na parenisko?

Pestovanie rastlín v parenisku môže byť splneným snom každého záhradníka. Ak však chcete, aby sa vašim rastlinám darilo, musíte vedieť, ako vo svojom parenisku udržiavať optimálne podmienky. V tomto článku sa dozviete o základoch prevádzky pareniska a rozhodnete sa, či si to chcete vyskúšať na vlastnej koži. Tak, bez zbytočného zdržiavania, poďme na to!

Čo je to parenisko?

Ešte predtým ako si povieme čo sa v takom parenisku dá pestovať, si musíme povedať čo to vlastne parenisko je. Parenisko je záhon kvalitnej zeme chránený skleným alebo fóliovým krytom. Má za úlohu nie len ochrániť rastliny pred vonkajšími vplyvmi počasia, medzi jeho ďalšie výhody patrí napríklad predĺženie vegetačného obdobia. Aj keď môže byť vyrobené z viacerých materiálov, v jeho vnútri sa spravidla nachádzajú viaceré pôdu obohacujúce zložky. Pôda v správnom parenisku by mala pozostávať z kompostu, rozkladajúceho sa hnoja (napríklad konský)  a slamy alebo listov - čiže zložiek bohatých na dusík ale aj uhlík. 

Aké typy parenísk poznáme?

Existuje hneď niekoľko druhov parenísk. Jedným zo základných rozdelení je delenie na studené, polo teplé a teplé parenisko. Odlišujú sa hneď v niekoľkých aspektoch:

  • studené - hĺbka 60cm - z toho bio materiál 40 - 50cm (zvyšných 10 - 20cm kompostovaná zemina)
  • polo teplé - hĺbka 60cm - z toho bio materiál 30 - 40cm (zvyšných 20 - 30cm kompostovaná zemina) 
  • teplé - hĺbka 60cm - z toho bio materiál 10 - 20cm (zvyšných 40 - 50cm kompostovaná zemina) 

Ako však môže hĺbka zeminy ovplyvniť rast rastlín? Bio materiál ako napríklad hnoj pri rozklade vytvára teplo, ktoré do značnej miery upravuje celkovú teplotuPokiaľ však ide o studené parenisko, to je vyhrievané prevažne slnečným žiarením.

Ako na parenisko?

Zakúpené pareniská

V rámci iného rozdelenia poznáme - zakúpené a doma vyrobené. V tomto článku sa budeme venovať práve zakúpeným. Ak si chcete parenisko zakúpiť, možností je hneď niekoľko. Či už ide o mini-parenisko vhodné najmä na balkóny alebo parapety, alebo väčšie pareniska z dreva, hliníkových profilov alebo polyetylénovej fólie. Záleží od vás, koľko máte na záhrade priestoru a v akom veľkom množstve chcete rastliny pestovať. Ak však zakladáte parenisko iba dočasne, odporúčame vám vybrať si polyetylénovú fóliu

Ako na parenisko?

Mini-parenisko

Je vhodné do interiéru, napríklad na parapetu alebo na balkón. 
Ako na parenisko?

Parenisko - fólia

Je to dierkovaná fólia, ktorú môžete použiť kdekoľvek na záhrade a poli.
Ako na parenisko?

Parenisko - polykarbón

Odolné polykarbonátové panely chránia proti krupobitiu a filtruje až 99,9% škodlivého UV žiarenia.
Ako na parenisko?

Parenisko - polyetylén

Kryt je vyrobený z vystuženého polyetylénu odolného voči UV žiareniu s hustotou 140 g / m2.

Výber a umiestnenie pareniska

Ak si ešte stále nie ste so svojim výberom istý, skúsime Vám dať niekoľko rád, ktoré by mohli vaše výsledné rozhodnutie ovplyvniť. Čo sa týka umiestnenia, parenisko by malo byť otočené smerom na juh, s chránenou zadnou stenou. Väčšie pareniská poskytnú dostatok priestoru pre pestovanie viacerých druhov plodín. Výhodou ľahších parenísk je ich mobilita - ak vám umiestnenie prestane vyhovovať, parenisko sa dá jednoducho presunúť. Treba však dbať na poveternostné podmienky a v prípade silnejšieho vetra parenisko poriadne ukotviť. Ak nemáte veľkú záhradu, ideálnym riešením odporúčame menšie fóliové pareniská, ktoré sa dajú ľahko odložiť a pri skladovaní nezaberú veľa miesta. Poďme sa však pozrieť na hlavné využitia jednotlivých typov.

Ako na parenisko?

Mini-parenisko Strend Pro Herrison 

Mini-parenisko je skvelým pomocníkom pre pestovanie priesad, bylín a zakoreňovanie odrezkov kvetov. Je vhodné do interiéru, napríklad na parapetu alebo na balkón. Mini-parenisko obsahuje sadbovač na 28 priesad, 1 plastový kryt a 28 kokosových tabliet. Vhodné najmä na predpestovanie priedsad

Rozmery: 36x22x7 cm. 

Zloženie kokosových tabliet: 50% kokos, 45% rašelina a 5% zakoreňovací fertilizér.

Prejsť na produkt

Parenisko Strend Pro Garden 

Parenisko Garden perfektne využijete na záhrade, je vhodné na predklíčenie alebo ako ochrana pred poveternostnými podmienkami. Je to dierkovaná fólia, ktorú môžete použiť kdekoľvek na záhrade a poli

Rozmery: 3,5x1 m.

Prejsť na produkt

Ako na parenisko?
Ako na parenisko?

Parenisko Strend Pro Greenhouse HF0942-A

Parenisko Greenhouse je vhodné na záhradu, perfektne chráni pred škodcami, poveternostnými vplyvmi. Vypestujete si v ňom priesady, nízku zeleninu alebo ovocie. Je vyrobené z polykarbonátu (hrúbka 4 mm) a hliníku. Odolné polykarbonátové panely chránia proti krupobitiu a filtruje až 99,9% škodlivého UV žiarenia. Strechu oboch strán môžete vyklopiť. 

Rozmery pareniska: 100x100x30 cm, v najvyššom strednom bode má výšku 40 cm. 

Prejsť na produkt

Parenisko Strend Pro Greenhouse X098

Veľké priestranné parenisko je možné použiť na záhrade. Jednoduchá montáž. Základný rám vám umožňuje parenisko ľahko premiestniť. Kryt je vyrobený z vystuženého polyetylénu odolného voči UV žiareniu s hustotou 140 g / m2. Udržuje rastliny organizované a prehľadné pomocou 4 políc na oboch stenách. Rastliny sú ľahko prístupné cez centrálny otvor, ktorý viete jednoducho zrolovať a uzavrieť. 

Materiál: PE Práškovaný kov, Plastová PE folia - ø 

Rozmery: 142 x 142 x 193 cm. 

Prejsť na produkt

Ako na parenisko?

Záver

Ak ste si ešte stále z našej ponuky nevybrali, neváhajte nás kontaktovať. Naša online podpora Vám veľmi rada s výberom pomôže.